Çalışanlar İçin

Esnek çalışma hayatınızı kabusa çevirebilir

"Sistemsiz" esneklik

Esnek çalışma konusu, özellikle son zamanlarda biraz fazla gündeme gelmeye başladı. Genellikle hep olumlu yorumlara rastlıyor, çalışan mutluluğunu ve verimini arttırdığına dair haberleri okuyoruz. Esnek çalışma, çalışanların işyerine gitmeden, evlerinden çalışmaları gibi çok basit bir zeminde incelendiğinde kulağa hoş geliyor. Halbuki esnek çalışma denilen şey sadece bundan ibaret değil. Esnek çalışma kavramı hakkında Esnek çalışma nedir, ne değildir? sayfasını incelemeniz faydalı olacaktır.

Esnek çalışma, aslında detaylı analizler sonucunda belirlenecek, farklı modellerin bileşimiden oluşan bir "sistem". Her kuruluşun yapısına, özelliklerine göre tasarlanmalı ve uygulanmalı. Konu şirketiniz tarafından bu şekilde ele alınıp bir sistem haline getiriliyorsa endişelenmenize gerek yok. Esnek çalışmanın politika ve prosedürleri oluşturulacak, esnek çalışmadan kaynaklanabilecek riskler değerlendirilecek, sizden beklentiler net olarak tanımlanacak ve gerekli teknik altyapı oluşturulacak demektir.

Fakat patronunuz sırf ofis maliyetlerini düşürmek için herkesin artık evinden çalışmasına karar verdiyse,  ve arkasında sağlam bir "sistem" olmadan bu kararı uygulamaya aldıysa, üzgünüz ama, baştan çok sevineceğiniz bu uygulama bir süre sonra hayatınızı kabusa çevirecektir.

Çalışan açısından avantajlı mı?

Esnek çalışmanın avantajlı mı yoksa dezavantajlı mı olduğu sorusu, aslında çok doğru bir soru değil. Cevabı esnek çalışma modelinizin ardında bir sistem olup olmadığına göre değişir. Konuya yüzeysel olarak bakarsak, esnek çalışmak bir çalışan için mutluluğun resmi. Haydi bir kaç avantajını sıralamaya çalışalım:

 • Büyük bir şehirde yaşıyorsanız günde 3-4 saatinizi alan trafik derdi yok
 • Ulaşım, giyim vb. masraflarınız azalıyor
 • Gürültülü işyeri ortamı konsantrasyonunuzu bozamayacak
 • Evde ilgilenmeniz gereken çocuk veya bakıma muhtaç bir yakınınız varsa onlara daha fazla zaman ayırabileceksiniz.
 • Özel işlerinizi halletmek için sürekli izin almak durumunda kalmayacaksınız
 • Kendinize ve ailenize çok daha fazla vakit ayırabileceksiniz.
 • Çocuğunuzunun okul gösterisini kaçırmayacaksınız.

Ne harika değil mi? Bunlara yüzlerce madde daha ilave edebiliriz.

Hatta bunlara esnek çalışmanın sadece size değil, çalıştığınız şirkete sağlayacağı faydaları da eklerseniz, mutluluğun resmini çizmiş olacaksınız.

​​​​​​​

​​​​​​​Esneklik kabusa dönmesin?

Haydi bir de pembe gözlüklerimizi çıkartıp madalyonun öbür tarafına bakmaya çalışalım. Bir süre sonra hayatınız kabusa dönmeye başlayabilir. Nasıl mı?

 • Mesela tam konsantre olup hızlıca yazmaya başladığınız makalenin ortasında komşunuz kapıyı çalıp bir fincan şeker isteyebilir.
 • Acaba performansım düşük gözükür mü endişesiyle kendinizi gece yarılarına kadar çalışır bulabilirsiniz.
 • Raporunuzu internetinizde arıza olduğu için gönderemediğinize yöneticinizi ikna etmek zorunda kalabilirsiniz.
 • İşyerinizdeki gelişmeleri ve değişiklikleri kaçırdığınız için endişelenmeye başlayabilirsiniz.

Bu maddelere de yüzlerce madde daha ilave edebiliriz. Dolayısıyla, eğer iyi yönetilemezse, esnek çalışma faydadan çok zarar getirmeye başlayabilir.

"Sistem" ne katacak?

Esnek çalışmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da olabileceği konusunda herkes hemfikir. Peki esnek çalışmayı bir "sistem" olarak görmek ve uygulamak bizlere ne katabilir?

Eğer şirketiniz esnek çalışmayı bir "sistem" olarak kurguladıysa ve bu şekilde uyguluyorsa şunlardan emin olabilirsiniz:

 • Mevcut görevleriniz, sorumluluklarınız detaylı olarak analiz edilmiş ve bunları esnek çalışarak da yerine getirebileceğinize karar verilmiştir.
 • Esnek çalışma için alternatif modeller detaylı olarak düşünülmüş ve en uygun model geliştirilmiştir.
 • Esnek çalışmadan kaynaklanabilecek riskler analiz edilmiş ve bu risklerin ortadan kaldırılması için gerekli çalışmalar yapılmıştır.
 • İhtiyaç duyulabilecek teknolojik, teknik altyapı düzenlemeleri yapılmıştır.
 • Görev tanımlarınız esnek çalışmaya göre düzenlenmiş, sizden beklentiler ve performans kriterleriniz net olarak tanımlanmıştır.
 • Size gerekli eğitimler verilmiş, kendinizi, işlerinizi ve psikolojinizi yönetebilme becerileriniz geliştirilmiştir.

O zaman?

Esnek çalışma hem kuruluşunuz hem de sizin tarafınızdan bir "sistem" olarak görülmelidir. Esnek çalışmanın riskleri ve getireceği fırsatlar iyi bir şekilde analiz edilmeli, gerekli sistemsel ve teknik düzenlemeler yapılmalıdır. Bu sayede hem şirketiniz hem de siz esnek çalışmanın avantajlarından en yüksek düzeyde faydalanabilecektir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalıştığınız şirketin bir esnek çalışma sistemi olması, şirketinize büyük faydalar sağlayacağı gibi, çalışan olarak size de çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Esnek çalışma sis...

Esnek derken? İşe gitmeden bütün gün evde yan gelip yatmaktan söz etmiyoruz tabii ki. Böyle bir dünya yok, hiç kimse siz evde yan gelip yattığınız için maaş ödemez. Es...

Yaşasın! Artık esnek çalışıyoruz. Şirketiniz çeşitli birimlerin ve pozisyonların esnek çalışmaya geçişi için gerekli düzenlemeleri yaptı, artık esnek çalışmaya başladınız. ...

"Sistemsiz" esneklik Esnek çalışma konusu, özellikle son zamanlarda biraz fazla gündeme gelmeye başladı. Genellikle hep olumlu yorumlara rastlıyor, çalışan mutluluğunu ve v...

Esnek çalışmaya geçiş, çalışanların olduğu kadar yöneticilerin ve ekip liderlerinin de hazırlanması gereken bir süreç. Bazı alışkanlarınız değişecek. İşi ve ekipleri yönetme t...

İş hayatı zor! Sabah 9 akşam 6 işyerindeyim. Dün çocuğun okul gösterisi vardı, gidemedim, kaçırdım. İzin alıp gitsem iyi olacaktı ama daha geçen hafta hasta olduğum için 2 ...

Esnek çalışma fikri çok cazip geliyor. Belki trafik çok zamanınızı aldığı için, belki de daha verimli çalışabileceğinizi düşündüğünüz için esnek çalışmak istiyorsunuz. Şirketi...

KEŞFET

Copyright © 2006-2020

Loading... Designed by KUM-BT